E.C.A KOMBİ KAPASİTESİNİ ARTTIRDI

By: | Tags: , , , , , , , , , , | Comments: 0

Manisa’da yapımı 1 yılda tamamlanan E.C.A’nın kombi fabrikası üretime başladı. Yatırım maliyeti 12 milyon euro olan tesisin üretime başlamasıyla Elginkan Topluluğu’nun yıllık kombi kapasitesi 320 bin adede yükseldi. Kombi fabrikasının üretime başlamasıyla E.C.A’nın Manisa’daki üretim tesislerinin sayısı 10’a yükseldi. Yeni yatırımla birlikte 2010 yılında 250 kişiyi istihdam etmeyi hedefleyen şirket, yeni tesislerinde kombinin yanı sıra güneş kolektörleri ve entegre sistemleriyle klima ve ısı pompaları da üretecek.

İzmir’de düzenlenen basın toplantısında topluluğun faaliyetleri hakkında bilgi veren Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanvekili Muzaffer Zeren, yüzde 100 Türk sermayeli olan E.C.A’nın bugün 14 fabrikası, 19 şirketi ve 2800 çalışanı bulunan bir topluluk haline geldiğini anlattı.

Zeren, ekonomik kriz döneminde topluluk olarak yatırıma devam ettiklerini, Elginkan Topluluğu’nun 2007-2008 yıllarında yaklaşık 30 milyon euro tutarında yatırım yaptığını, 2009 yılı sonuna kadar 5 milyon euroluk daha yatırım gerçekleştireceğini kaydetti.

İstanbul’da 2, Bilecik ve Osmaneli’de birer fabrikalarının bulunduğunu, Manisa’da üretime başlayan tesis ile bu kentteki fabrika sayısının 10’a yükseldiğini aktaran Zeren, “Yıllık 320 bin adetlik üretim kapasitesi, Türkiye’nin 650 bin adet civarında olan kombi pazarının yarısını ifade etmektedir” dedi.

Topluluğun 2008’de 285 milyon euro ciro elde ettiğini, bunun 100 milyon eurosunu ihracattan sağladığını anlatan Zeren, şöyle dedi: “Mevcut kriz nedeniyle 2009 yılında ciromuzu koruyacağız. 2010 yılında ise yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki satış payımızı artırarak yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz.”

ECA YETKİLİ SERVİSİ : GÜRKAN ISITMA

 

 

 

Leave a Reply

ECA SERVİSİ