İGDAŞ UYARIYOR ! “BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT”

By: | Tags: , , , , , , , , , , | Comments: 0

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal ASLAN, kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde insan sağlığını tehlikeye sokan ve  ölümlere de yol açan baca gazı zehirlenmelerinin nedenleri ve alınacak önlemlere dikkat çekti.

Aslan, “ Doğalgaz  zehirsiz bir gazdır. Yaralanma  ve ölümlere yol açan zehirlenme doğrudan doğalgazla ilgili değildir. Zehirlenmeler, doğalgaz yakıcı cihazlarının bağlandığı bacaların temizlenmemesi, bakımının yapılmaması veya baca malzemelerinin zaman içerisinde deformasyona uğraması, baca sensörünün bulunmaması veya iptal edilmesinden dolayı görevini yapamaması ve dışarıya atılamayan baca gazının iç ortama yayılması sonucu olur dedi.

Aslan, vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmaları ve kışa girmeden baca temizliğini mutlaka yaptırmaları gerektiğini, aksi takdirde üzücü olaylarla karşılaşılabileceğini belirterek, şu uyarılarda bulundu: “Doğalgaz diğer yakıtlara göre bacalarda kirliliğe neden olmaz. Çeşitli  dış etkenlerin (rüzgar, sarsıntı v.s.) yanı sıra, doğalgazdan önce kullanılan kömür ve odun gibi yakıtlar, bacalarda is ve kurum oluşturur. Gerekli  bakım ve temizlik yapılmadan doğalgaz kullanılması durumunda, gazın yanmasıyla oluşan atık gazlar, bacada yoğuşma oluşturur. Bu yoğuşma baca içerisindeki kurum ve isleri yumuşatmakta, yumuşayan kurum ve isler ile birlikte baca içindeki harç parçaları da kabararak baca içine dökülmekte, dolayısıyla tıkanmalara yol açmaktadır. Oluşan  bu tıkanıklıklar, bacanın çekişini kısmen ya da tamamen engelleyerek atık (karbonmonoksit) gazların geri tepmesine ve cihazların, boruların bulunduğu mahalle yayılmasına yol açmaktadır. Vatandaşlarımız  hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını yılda en az bir kez, kışa girmeden önce mutlaka, İtfaiye ya da İtfaiye’nin yetkilendirdiği firmalara temizlettirmelidir. Bununla birlikte doğalgazlı cihazların (kombi vs) her yıl yetkili servislere bakımının yaptırılması da gereklidir.”

Aslan, doğalgaz kullanıcılarını, İGDAŞ`a bildirmeksizin tesisatlarında değişiklik yapmamaları konusunda da uyararak, bu tür yanlış uygulamalardan dolayı da istenmeyen olaylar yaşandığını, abonelerin mutlaka tesisat ve cihazlarını İGDAŞ yetki belgeli tesisatçı firmalar aracılığıyla gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.
İGDAŞ’ın güvenli kullanım konusunda oldukça hassas olduğunu belirten Aslan bu konuda İstanbul genelinde geniş kapsamlı bir çalışma içinde olduklarını, tüm ilçelerde vatandaşları doğalgazın güvenli ve verimli kullanımı konusunda bilinçlendirme seminerleri düzenleyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Biz doğalgazın güvenli kullanımını her şeyden önemli görüyoruz. Bu konuda abonelerimizi sürekli  bilgilendiriyoruz. Şu günlerde sektörün sivil toplum kuruluşlarından DOSİDER ve BACADER ile ortak bir çalışma hazırlığı içindeyiz. İstanbul’un tüm ilçelerinde özellikle ev kadınlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımıza güvenli ve verimli doğalgaz kullanımı konusunda eğitici seminerlerin hazırlıklarını tamamlamıştık. Önümüzdeki hafta seminerlerimize başlayacağız. Ayrıca bu konuda açıklayıcı bilgiler içeren broşürler ve görsel materyaller hazırladık. Bunları da vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bununla birlikte yine güvenli kullanımla ilgili mıknatıslı etiket (uyarıcı magnet) yaptırdık ve önümüzdeki günlerde tüm abonelerimize göndereceğiz.”

ECA YETKİLİ SERVİSİ : GÜRKAN ISITMA 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Call Now ButtonECA SERVİSİ