TÜRKİYE – İRAN DOĞALGAZ GÖRÜŞMELERİ

By: | Tags: , , , , , , , , , , | Comments: 0

Başbakan Erdoğan’ın İran gezisi devam ederken, iki ülke arasında doğalgaz görüşmeleri yapıldığı da açıklandı. Başbakan Erdoğan’ın İran gezisine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Taner Yıldız, Ankara ve Tahran’ın bir doğalgaz anlaşması imzalacayaklarını açıkladı.
Yıldız, Türkiye-İran doğalgaz anlaşmasının, Türkiye’nin yaptığı diğer doğalgaz anlaşmalarından farklı olduğunu, bunun sebebinin ise İran Anayasası’ndaki mülkiyete ilişkin maddeler olduğuna işaret etti. Enerji bakanı Yıldız, “Buranın modeline göre çerçeve anlaşması geliştiriyoruz. İnşallah yarın (28 Ekim) bunu imzalayacağız,” dedi.

Yıldız, İran Anayasası’na göre malın devrinin mümkün olmadığına işaret ederek, “Güney Pars havzasında TPAO ile arama çalışması yapılacak. Buradaki model, yap-devret modeli normalde. Bu anlaşma ile buradan çıkacak doğalgazın ve yan ürünlerinin pazarlanması sözkonusu olacak. Türkiye’nin pazarlama ve ticaret hakkı doğmuş olacak. Doğalgazın en az yarısı Türkiye’de ya da Türkiye üzerinden pazarlanacak,” şeklinde konuştu.

Tahran’da bulunan Enerji bakanı Yıldız, “Yaklaşık 35 milyar metreküp gaz çıkarılması öngörülüyor. Al ya da öde modelinden biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz,” şeklinde ekledi. Nabucco doğalgaz boru hattının kaynaklarından birinin İran olabileceğini belirten Yıldız, Güney Pars havzasındaki çalışmanın 4 milyar doların üzerinde bir rakama mal olabileceğini belirtti. Ancak, tüm bu konularda Amerikan ambargosunun nasıl aşılacağını açıklamadı.

Yıldız, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğalgaz görüşmelerinin de sürdüğünü söyledi ve bir anlaşmaya varacaklarını umduklarını ekledi. Enerji bakanı Yıldız, “Her iki ülkenin de farklı alternatifleri sözkonusu. Azerş kardeşlerimizin haklarına halel gelinmeyeceğini belirtmek istiyorum. Nisan 2008’den sonraki dönem için Azerbaycan tarafına geri ödeme yapılmasının sözkonusu olabileceğini açıkladı.

ECA YETKİLİ SERVİSİ : GÜRKAN ISITMA

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Call Now ButtonECA SERVİSİ